12.3 C
Kėdainiai

Ar girtiems yra vietos prie Kėdainių rajono vairo?

Naujausios naujienos

Prieš didžiąsias metų šventes tiek vietinėje, tiek nacionalinėje žiniasklaidoje nuvilnijo Kėdainių kraštui garbės nedaranti žinia – mūsų rajono gyventojų atstovas savivaldoje, frakcijos „Mūsų krašto sėkmei“ narys Kęstutis Valionis sulaikytas dėl sukelto eismo įvykio esant apsvaigus nuo alkoholio. Tarybos nariui nustatytas sunkus girtumo laipsnis – 2,55 promilės. 

Teisiniu aspektu ši situacija buvo išspręsta operatyviai – nusižengęs K. Valionis baudžiamuoju įsakymu nubaustas: jam paskirta 1900 eurų bauda, 2 metams atimta teisė vairuoti bei konfiskuotas automobilis. Prasikaltęs tarybos narys savo kaltę pripažino. Teisingumas įvykdytas, lyg ir būtų galima užmiršti šią istoriją, tačiau tas faktas, kad toks girtas už vairo drįsęs sėsti žmogus toliau atstovaus kėdainiečių interesus rajono taryboje palieka prėską skonį burnoje.

Mano nuomone, žmogus, atlikęs tokį veiksmą, kuris į mirtiną pavojų statė jį išrinkusius kraštiečius, morališkai prarado mandatą atstovauti mūsų interesus bei šio mandato atsisakyti yra jo sąžinės ir garbės reikalas. Tarybos nario mandatas nesuteikia privilegijų ar neliečiamybės, priešingai – jis įpareigoja laikytis aukštesnių moralės normų, būti pavyzdžiu ir prisidėti prie krašto gerovės. Tarybos nariu šis asmuo tapo ištaręs šiuos priesaikos žodžius: „Aš, Kęstutis Valionis, prisiekiu gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai atlikti visas savivaldybės tarybos nario pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus.“ Akivaizdu, kad nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus, susilaikyti K. Valioniui nepavyko, kadangi sėsdamas girtas už vairo jis potencialiai pasikėsino į kiekvieno iš mūsų teisę į sveikatą bei gyvybę bei taip sulaužė savo duotą priesaiką. K. Valionis, pirmajame rajono Tarybos posėdyje po eismo įvykio, teigė, jog prisiima visą atsakomybę už savo poelgį. K. Valioniui noriu priminti, jog atsakomybė prisiimama ne žodžiais, o darbais.

Jeigu ryšys tarp vairavimo neblaiviam ir pavojaus kitų sveikatai bei gyvybei jums nėra akivaizdus, leiskite pateikti keletą skaičių iš Lietuvos kelių policijos tarnybos 2020 m. lapkričio mėn. eismo įvykių apžvalgos: 2020 metais dėl neblaivių vairuotojų kaltės sukeltuose eismo įvykiuose buvo sužeisti 272 žmonės, o dar 18 – žuvo. Tai, jog K. Valionis nepapildė šios šiurpios statistikos yra tik laimingas atsitiktinumas, kad šis buvo per girtas iš kiemo į gatvę išvažiuoti nesukėlęs avarijos.

Toks išrinktojo kėdainiečių atstovo neatsakingas elgesys itin skaudus, kadangi 2020 metai Kėdainių rajone buvo paženklinti skaudžia tragedija, sukelta girto vairuotojo, kuomet Josvainiuose buvo prarastos dvi jaunos gyvybės. Tuomet visuomenės informavimu apie siaubingą nelaimę užsiėmė pats Kėdainių rajono meras Valentinas Tamulis, kuriuo bendražygis šios avarijos pamokų akivaizdžiai neišmoko. Meras, paklaustas apie K. Valionio elgesį, sakė: „Apie tai, kad Tarybos narys Kęstutis Valionis pateko į eismo įvykį, sužinojau šiandien (gruodžio 17 d. – red. pastaba), pakalbėjęs su juo asmeniškai. Šiuo metu dėl įvykio vyksta tyrimas. Pasibaigus tyrimui bus priimti atitinkami sprendimai.“ 

Tyrimas baigtas, Tarybos narys prisipažino vairavęs girtas. Jeigu jam neužteks sąžinės bei garbės padaryti teisingo žingsnio pačiam, ar rajono meras yra pasiruošęs priimti atitinkamus sprendimus ir pareikalauti kolegos atsistatydinimo arba pats inicijuoti veiksmus, jog K. Valionis prarastų Tarybos nario įgaliojimus? Meras V. Tamulis iš arti matė prie ko priveda neblaivus vairavimas, tad moralinis pasirinkimas šiuo atveju yra tik vienas. Ar meras parodys savo rinkėjams, jog moralė yra svarbiau už politinius išskaičiavimus? Meras viešojoje erdvėje pasisakė, jog poelgis bus vertinamas griežtai ir bus padaryta viskas, jog K. Valionio Taryboje nebeliktų, o tai lyg ir leidžia tikėtis, jog atsakomybė ir sąžinė Kėdainių rajono savivaldoje egzistuoja. Kita vertus, mero bendražygis ir pavaduotojas Paulius Aukštikalnis Tarybos posėdyje, jau žinodamas įvykio aplinkybes, išreiškė palaikymą girtam vairavusiam kolegai ir netgi pareiškė vertinantis jo drąsą (!) viešai atsiprašyti. Tad rajono valdžios moralinė pozicija lieka neaiški ir tik valdančiųjų veiksmai parodys, koks šių tikrasis požiūris į tokią visuomenei pavojų keliančią veiklą.

Pradėjus viešinti K. Valionio neblaivaus pasivažinėjimo detales, dalis kraštiečių klausė – negi jums nerūpi, kaip jaučiasi Tarybos narys, patirdamas tokią neigiamą visuomenės reakciją? Užbėgdamas įvykiams už akių pasakysiu, kad man labai rūpi, kaip dėl šio įvykio ir atgarsių visuomenėje jaučiasi Tarybos narys. Svarbu, kad jis jaustųsi blogai, svarbu, jog suprastų, koks netoleruotinas ir šlykštus elgesys yra sėsti už vairo girtam. Tik taip jis išmoks pamoką, jog vairavimą esant neblaiviam nuo nužudymo skiria tik laimingas atsitiktinumas ir niekada nebesusimąstys sėsti už vairo girtas. Reikia tik džiaugtis, kad šioje situacijoje didžiausia auka yra K. Valionio emocinė būsena, o ne po jo ratais pakliuvęs kėdainietis.

Nuoširdžiai tikiuosi, jog Tarybos narys savo klaidų nebekartos, tačiau kraštiečių pasitikėjimas yra prarastas ir jam arba jo bendražygiams Taryboje privalu imtis veiksmų, jog moralinė atsakomybė būtų prisiimta. Rinkėjai jūsų sprendimus atsimins.

Komentarai

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia