18.3 C
Kėdainiai

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje brango 9 proc.

Naujausios naujienos

Praėjusią savaitę elektra Lietuvoje toliau brango – didmeninė jos kaina augo 9 proc. ir siekė 134,75 Eur/MWh. Panaši situacija buvo stebima ir kitose Baltijos šalyse: Latvijoje elektros kaina kilo 8 proc., Estijoje – 12 proc. ir abiejose šalyse pasiekė 133,98 Eur/MWh.

„Elektros kainų augimą Baltijos šalyse labiausiai lėmė padidėjusios kainos Šiaurės šalyse. Elektros energijos srautas iš Švedijos (SE4 zonos) augo 10 kartų, palyginti su ankstesne savaite. Taip įvyko dėl po kasmetinės priežiūros atnaujintos „NordBalt“ jungties. Energijos srautas iš Rusijos buvo 23 proc., iš Suomijos – 14 proc. mažesnis nei ankstesnę savaitę“, – sako elektros tiekimo bendrovės „Elektrum Lietuva“ Verslo klientų skyriaus vadovas Artūras Zatulinas.

Jis atkreipia dėmesį ir į tai, kad praėjusį pirmadienį Lietuvos valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) patvirtino planą nuo rugsėjo 15 d. sumažinti maksimalų pralaidumą per Lietuvos ir Baltarusijos jungtis. Šiuo planu siekiama užkirsti kelią Astravo AE pagamintai elektrai patekti į Baltijos šalių elektros biržą. Priimti pakeitimai reiškia, kad Latvija galės prekiauti elektros energija su Rusija tik remdamasi realiais Latvijos-Rusijos linijos pajėgumais – maždaug 320 MW.

Praėjusią savaitę elektros kainos augo ir visame „NordPool“ regione. Vidutinė „NordPool“ biržos kaina kilo 12 proc. iki 96,05 Eur/MWh –  daugiausia dėl nepastovios, tačiau vis dar aukštos kuro ir anglies kainos, taip pat aukštos elektros kainos Vokietijoje.

Užsitęsę sausi orai Šiaurės šalyse lėmė silpnesnes hidrologines sąlygas, tuo tarpu vėjo energijos gamyba „Nord Pool“ regione išaugo 34 proc., tačiau tai nepadarė tinkamo poveikio elektros energijos kainoms regione.

Šiaurės šalių atominėse elektrinėse tebesitęsiant techninės priežiūros sezonui, bendrieji atominiai pajėgumai praėjusią savaitę buvo išnaudoti 76 proc.

Dėl atvėsusių orų bendras elektros energijos suvartojimas „Nord Pool“ regione ūgtelėjo 4 proc. ir siekė 7 154 GWh. Gamyba taip pat augo iki 7 459 GWh.

Lietuvoje augo ir gamyba, ir vartojimas

Rugsėjo 13-19 dienomis elektros vartojimas Baltijos šalyse išliko ankstesnės savaitės lygyje ir siekė 503 GWh. Lietuvoje ir Latvijoje per savaitę suvartota 2 proc. daugiau elektros – atitinkamai 229 GWh ir 133 GWh, o Estijoje vartojimas krito 6 proc. iki 141 GWh.

Elektros energijos gamybos apimtys Baltijos šalyse praėjusią savaitę augo 9 proc. ir siekė 335 GWh. Lietuvoje gamyba didėjo 5 proc. ir siekė 115 GWh, Latvijoje gamybos apimtys šoktelėjo net 36 proc. iki 96 GWh, o Estijoje šis rodiklis mažėjo 3 proc. iki 124 GWh.

Per savaitę visos trys Baltijos šalys kartu pagamino 67 proc. joms reikalingos elektros energijos. Lietuvoje pagaminta 50 proc., Latvijoje – 72 proc., o Estijoje – 87 proc. šaliai reikalingos elektros energijos.

Komentarai

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia