13.3 C
Kėdainiai

Dažniausios klaidos, dėl kurių gyventojai lieka be paramos saulės elektrinių įsirengimui

Naujausios naujienos

Sausio 10 d. paskelbti kvietimai šalies gyventojams teikti paraiškas saulės elektrinėms įsirengti ar įsigyti iš saulės parkų ir susigrąžinti dalį išlaidų. Nors parama norintiems tapti gaminančiais elektros vartotojais skiriama nebe pirmą sykį, ekspertai pastebi, kad vis dar pasitaiko atvejų, kai gyventojai jos negauna dėl apmaudžių paraiškų pildymo klaidų.

„Daugelis jau žino, kad planuodami įsirengti saulės elektrines ar įsigyti jas iš elektrinių parko bei už tai gauti finansinę paramą turi išsiaiškinti, ar tam tinkamas namo stogas, ar pakankamas jo plotas bei namo elektros įvado galia. Tačiau labai svarbu atkreipti dėmesį ir į formaliąją pusę, patį paraiškos pildymą. Tokios, atrodytų, smulkmenos kaip netiksli kontaktinė informacija ar neteisingai nurodytas objekto unikalus numeris gali sukelti nereikalingų sunkumų”, – sako bendrovės „Elektrum Lietuva” saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė.

Nurodyti ne elektros gaminimo, bet vartojimo vietą

Pildant paraišką gyventojų prašoma pasirinkti, kokio įrenginio kompensaciją norima gauti – saulės elektrinės ar saulės parko dalies. Specialistė atkreipia dėmesį, kad fizinis asmuo vienam kvietimui gali pateikti vieną registracijos formą. Tai reiškia, kad vienu metu negalima gauti kompensacijos už dvi individualias saulės elektrines, įrengtas ant dviejų tam pačiam asmeniui priklausančių namų stogų. Tačiau pretenduoti į paramą vienai saulės elektrinei ant namo stogo ir elektrinei nuotoliniame saulės parke vienu metu galima.

„Paraiškos formoje prašoma nurodyti unikalų objekto numerį, todėl rekomenduojame nemokamai jį pasitikrinti Registrų centre. Tai palengvins paraiškos pildymą. Taip pat vartotojai dažnai susipainioja, kokio objekto unikalų numerį reikia nurodyti. Turi būti nurodytas objekto, kuriam bus tiekiama saulės energija, numeris. Pavyzdžiui, jei įsirenginėjate elektrinę ant sodo namelio stogo ar sau priklausančiame žemės sklype, o elektrą vartosit kitame name ar bute, kuriame gyvenate, pastarojo unikalų numerį ir turite nurodyti pildydami paraišką”, – aiškina pašnekovė.

Ji primena, kad šis paramos kvietimas skirtas fiziniams asmenims, kurie nuosavybės teise valdo gyvenamosios paskirties vieno buto pastatą, gyvenamosios paskirties butą arba sodų paskirties pastatą – sodo namą. Todėl rekomenduojama pasitikrinti, ar šis turtas yra įregistruotas Registrų centro Nekilnojamojo turto registre, nes kitu atveju parama nebus suteikiama.

Ne mažiau svarbu peržiūrėti ir atnaujinti savo kaip paraiškos teikėjo kontaktinę informaciją, įrašant teisingą ir naudojamą telefono numerį bei el. pašto adresą. Tai užtikrins, kad gyventojas bus laiku informuotas apie paraiškos būseną bei jos pasikeitimus.

Svarbi reali įrengtos elektrinės galia

Pasak „Elektrum Lietuva” atstovės, labai svarbu iš karto įsivertinti, kokio dydžio elektrinė ar nuotolinio parko dalis bus reikalinga, nes pildant paraišką reikia įvesti kilovatų (kW) kiekį, kuris bus kompensuojamas. Jei bus nurodytas mažesnis kiekis, o pagal faktą reikės didesnės galios elektrinės, kompensuojama suma nebus padidinta. Analogiška situacija ir su paraiškoje nurodyta didesne elektrinės galia, nei pagal faktą įrengtas projektas – kompensacija bus išmokama pagal faktinę įrengtąją galią.

„Didesnė saulės elektrinės galia, nei realiai gali tilpti ant stogo ar reikalinga pagal elektros suvartojimą, yra viena iš dažniausiai daromų klaidų pildant paraišką paramai. Taip pat dažnai paraiškoje nurodoma mažesnė saulės elektrinės galia nei yra reikalinga ir tokiu atveju parama suteikiama mažesnei saulės elektrinei, nepatenkinančiai realių poreikių”, – komentuoja ji.

Ekspertė nurodo, kad vidutiniškai 1000 kWh per metus sunaudojamos elektros energijos reikia 1 kW galios saulės elektrinės, tad pagal tai galima apytiksliai pasiskaičiuoti individualius poreikius. Tačiau tam, kad klaidos tikimybė būtų eliminuota, rekomenduojama pasikonsultuoti su specialistais.

Prieš teikiant paraiškas gyventojams taip pat patariama kreiptis į Energijos skirstymo operatorių (ESO) dėl elektros tinklo pajėgumo. D. Navarskaitė sako, kad yra buvę atvejų, kai įrengta saulės elektrinė negalėjo būti prijungta prie skirstomojo elektros tinklo, nes neužteko objekto, kuriame vartojama saulės elektrinės pagaminta energija, įvado pajėgumo priimti generuojamą elektrą.

Pirmajam 2022 m. kvietimui iš Europos Sąjungos paramos lėšų ketinama skirti 5,3 mln. eurų – 4,1 mln. eurų saulės elektrinių įrengimui namų ūkiuose bei 1,2 mln. eurų elektrinių įsigijimui iš nuotolinių parkų. Paraiškas Aplinkos projektų valdymo agentūrai galima teikti iki vasario 11 d.

Finansavimas bus skiriamas saulės elektrinėms, kurių galia sieks iki 10 kW. Suma, kurią galima susigrąžinti pasinaudojus parama, yra 323 eurų už 1 kW saulės elektrinės įrengtosios galios. Tačiau elektros kainoms nuolat kylant, o elektros pasaugojimo bei mokesčio pagal galią tarifams mažėjant, saulės elektrinė tampa puikia alternatyva net ir be papildomos paramos.

Saulės jėgainių savininkų Lietuvoje nuolat daugėja – Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, per pastaruosius metus gaminančių vartotojų skaičius stipriai augo ir šiuo metu viršija 14 tūkst. Rekordiškai aukštos elektros kainos biržoje bei tvarumo aspektas yra pagrindinės priežastys, dėl kurių gyventojai pasirenka tapti gaminančiais vartotojais.

Komentarai

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia