12.7 C
Kėdainiai

COVID -19 infekcija ir nėštumas

Naujausios naujienos

Kuo COVID-19 infekcija pavojinga nėštumo metu ar rekomenduojama skiepytis nėščiosioms ir nėštumą planuojančioms moterims bei kas labiausiai nuo COVID-19 gali apsaugoti naujagimį, atsako VšĮ Kėdainių PSPC gydytoja akušerė ginekologė Aura Pocevičienė.

Priminkite, kas yra COVID-19 infekcija ir ar ji pavojinga nėštumo metu?

COVID-19 – tai koronaviruso SARS-CoV-2 sukelta virusinė infekcija, pasireiškianti kvėpavimo takų pažeidimu, o simptomai gali varijuoti nuo lengvų iki labai sunkių. Sergantiesiems gali pasireikšti į gripą panašūs simptomai, kaip karščiavimas, sausas kosulys, nuovargis, dusulys, rečiau skauda gerklę, kamuoja sloga, čiaudulys ir kt.

Nėštumo metu įvyksta daugybė fiziologinių pokyčių: didėja cirkuliuojančio kraujo tūris, dėl ko sumažėja eritrocitų ir hemoglobino koncentracijos, kinta krešumo sistema, dažniau gali susidaryti kraujo krešuliai, padažnėja pulsas, daugiau įkvepiama oro, sulėtėja žarnyno funkcija ir t.t.

Nėštumo metu susirgus COVID-19 infekcija, dėl vykstančių fiziologinių pokyčių organizme didėja sunkių komplikacijų rizika tiek pačiai nėščiajai, tiek nėštumo baigčiai.

Kaip galima apsisaugoti nuo COVID-19 infekcijos?

Šis virusas perduodamas daugiausiai oro lašeliniu būdu. Apsaugoti save ir kitus nuo infekcijos galite bendraudami laikantis mažiausiai 1 metro atstumo, dėvėdami tinkamai pritvirtintą apsauginę kaukę ir dažnai plaudami rankas arba naudodami alkoholinį rankų dezinfektantą. Taip pat tikslinga pasiskiepyti ir laikytis valstybės formuojamų nurodymų.

Ar rekomenduojama skiepytis nėščiosioms?

Lietuvos akušerių ginekologų draugija nuolat renka naujausią mokslinę informaciją. Šiuo metu yra  rekomenduojamas visuotinis nėščiųjų skiepijimas COVID-19 mRNR vakcina bet kuriuo nėštumo trečdaliu. Įrodymų apie vakcinacijos nuo COVID-19 saugumą ir veiksmingumą nėštumo metu daugėja. Šie duomenys rodo, kad vakcinos nuo COVID-19 nauda yra didesnė už bet kokią žinomą ar galimą vakcinacijos riziką nėštumo metu.

Ar pasiskiepijus nėštumo metu apsaugosime savo gimusį naujagimį nuo COVID-19 infekcijos?

Yra mokslinių duomenų, kad virkštelės kraujyje randama antikūnų, kai nėščia moteris pasiskiepijo mRNR COVID-19 vakcina. Tai reiškia, kad skiepijimas nuo COVID-19 nėštumo metu gali padėti apsaugoti kūdikius nuo šios infekcijos, bet reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima teigti detalesnius duomenis. Šiuo metu didžiausia apsauga naujagimiui yra šeimos narių pasiskiepijimas, higienos taisyklių laikymasis sergant –  vadinamasos kokono efektas.

Ar rekomenduojama skiepytis nėštumą planuojančioms moterims?

Planuojančioms pastoti skiepytis vakcina nuo COVID-19 ligos yra saugu, atidėti nėštumo planavimo nerekomenduojama. Nėra jokių mokslinių duomenų, jog vakcina galėtų turėti neigiamos įtakos vaisingumui moterims ar vyrams.

Ar rekomenduojama skiepytis žindančioms moterims?

Žindyves rekomenduojama skiepyti COVID-19 mRNR vakcina.

VšĮ Kėdainių PSPC inform.

Komentarai

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia