test
25.3 C
Kėdainiai

2020 metais sanatorijų užimtumas krito beveik 40 procentų

Naujausios naujienos

COVID-19 ligos pandemijos pažymėtais 2020 metais Lietuvos sanatorijų ir reabilitacijos ligoninių užimtumas krito 38%, o pajamos sumenko 36%, lyginant su 2019 metais, skelbia Nacionalinė sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacija. 

„Kritimas tikrai drastiškas, tačiau reikia įvertinti ir tą faktą, jog du mėnesius pavasarį įstaigų veikla buvo visiškai sustabdyta, o rudens pabaigoje vėl buvo įvesti labai griežti apribojimai, dėl kurių dalis įstaigų taip pat sustabdė veiklą, – teigė asociacijos prezidentas Artūras Salda. – Metinius rezultatus kiek pagerino puiki metų pradžia bei laikinas atsigavimas vasaros antroje pusėje bei rudens pradžioje.“

Net 77% sumenko užsienio piliečių praleistų nakvynių skaičius, pernai siekęs 91 tūkstantį. Didžiausios atvykstamojo turizmo rinkos Vokietijos nakvynių skaičius sumenko net 75%, klientų iš Rusijos nakvynių skaičius sumenko 77%. Trečios pagal dydį šio sektoriaus atvykstamojo turizmo rinkos Izraelio kritimas siekė net 98%. Iš reikšmingesnių užsienio rinkų kiek mažiau krito tik Latvijos klientų srautai – 54%.

„Didžiausią įtaką užsieniečių planams turėjo ne tiek pati pandemija, kiek didelis neapibrėžtumas su reikalavimais ir taisyklėmis. Atvykti norinčiųjų buvo daug daugiau, tačiau beveik visus metus potencialūs klientai negalėjo planuoti toliau nei savaitei, nes taip dažnai tiek į lengvesnę, tiek į griežtesnę pusę keitėsi reikalavimai. Labai norėtųsi, kad šiemet aiškumo būtų daugiau – jau geriau griežtesni reikalavimai, bet žinomi iš anksto ir rečiau keičiami,“ – teigė A.Salda.

Lietuvos gyventojų sanatorijose ir reabilitacijos ligoninėse, neįskaitant gaunančių valstybės finansuojamą medicininę reabilitaciją, praleistų nakvynių skaičius nukrito 18%, lyginant su 2019 metais, ir siekė beveik 340 tūkstančių. Nuo 64,4 iki 61,8 euro nukrito ir vidutinė lietuvių mokama kaina už vienos paros paslaugų paketą. Į populiariausią paslaugų paketą sanatorinio-kurortinio gydymo sektoriuje įeina gydytojo priežiūra, apgyvendinimas, trijų kartų maitinimas bei vidutiniškai 5 gydomosios procedūros per dieną.

„Lietuvos klientų segmento rezultatus reiktų vertinti teigiamai, įvertinant aplinkybes bei kiek laiko dalis įstaigų visai nevykdė veiklos. Taip pat didelį efektą mūsų sektoriui davė „Atostogų medikams“ programa – rugsėjį-lapkritį kai kuriais periodais nuo trečdalio iki pusės visų įstaigų klientų sudarė būtent medikai, atvykę su šiais valstybės dovanotais kuponais,“ – komentavo asociacijos prezidentas.

Iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo finansuojamos medicininės reabilitacijos nakvynių skaičius nukrito 21 procentu, tačiau pajamos išliko stabilios dėl Vyriausybės vykdytos pagalbos priemonės asmens sveikatos priežiūros įstaigoms mokėti 1/12metinės sutartinės sumos net turint mažiau pacientų.

„Ši pagalbos priemonė be abejonės buvo reikšmingiausia mūsų sektoriuje ir ji padėjo ne vienai asociacijos narei, ypač didesnę pajamų dalį gaunančiai būtent iš valstybės finansuojamos medicininės reabilitacijos, išgyventi ir susilaikyti nuo drastiškų veiksmų,“ – teigė A.Salda.

2019 metais asociacijos nariai sugeneravo apie 10% viso Lietuvos vietinio ir atvykstamojo turizmo nakvynių skaičiaus. 2020 metų Lietuvos turizmo statistika dar nėra paskelbta.

Daugiausia nakvynių vieno apsilankymo metu, kaip ir 2019 metais, praleisdavo klientai iš Vokietijos – net 11,4 nakvynės. Lietuvos klientų praleidžiamas vidutinė vieno apsilankymo trukmė liko nepakitusi ir siekė 2,6 nakvynės.

Nacionalinę sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociaciją sudaro tiek privačios, tiek viešojo sektoriaus sveikatinimo, sanatorinio-kurortinio bei medicininės reabilitacijos įstaigos: „Eglės sanatorija“, „SPA Vilnius“, „Grand SPA Lietuva“, sanatorija „Gradiali“, Abromiškių reabilitacijos ligoninė, Palangos reabilitacijos ligoninė, „Palangos Linas“, sanatorija „Versmė“, „Tulpės“ sanatorija, „Draugystės“ sanatorija, „FDRC Nemunas“, „UPA Medical SPA“, sveikatingumo centras „Energetikas“ ir vaikų sanatorija „Palangos gintaras“. Pastarosios dvi įstaigos į pateiktą statistiką neįtrauktos.

Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos narių bendrą statistiką jau trečius metus surenka ir apibendrina advokatų kontora „Walless“.

Komentarai

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia